Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

Pořídíme si psa!

Autor: Tomas Lipa Lipovsky Rubrika: Já a můj pes Publikováno: 
29. 03. 2018
Profil autora »
Fotogalerie:

Po rodinném zasedání členů se rozhodlo: Pořídíme si psa!

 

Maminka by chtěla nějakého menšího, aby moc nenadělal, aby se po něm rychle uklidilo, aby nenosil v kožichu kilogramy bláta atd atd... Zkrátka maminky to vidí jinak. Tatínek, ten má jasno. Musí být velký. Musí nahánět strach zlodějům. Musí umět pořádně štěkat. Musí být cvičený a poslouchat na slovo. A děti? Těm je to jedno, hlavně aby už byl.  

 

Na začátek Vám řeknu, že o velikost zde tolik nejde. Mnohem více doporučuji promyslet pejska podle jeho povahy a genetických předpokladů. Ne vždy znamená menší postava - méně úsilí v chovu. Položte si pár základních otázek:

 

  • Bude mít pes dostatečně velkou zahradu?
  • Kam mu dáme boudu? Zateplená bouda bude stát několik tisícovek...
  • Bude z boudy vidět na dveře do zahrady?
  • Nevadí sousedům štěkání?
  • Nehrozí psovi nebezpečí (jímky, sudy, jámy)
  • Chci mít všude jeho srst? (bude všude)
  • Mám dostatečně pevné oplocení?
  • atd.

 

Zkrátka je velmi důležité se na vše připravit. Štěně za sebou bude nechávat loužičky a bobky. Zprvu je to jen takový flíček, ale později už to bývá větší množství. To už jedna ponožka nevysaje. :) A tak se pobíhá s mopem po domě a 100x za den po pejskovi uklízí. Když si štěně dovezete, tak bude den dva plakat. Je to psí pláč, takové pískání, ale mnohdy usilovné. Doporučuji s ním zůstat prvních čtrnáct dnů doma. A to především ten člen rodiny, který bude i psa cvičit. Dojde k silné vazbě a vzájemnému propojení. S výchovou je nutné začít prakticky ihned. Vím, ono to svádí si jen hrát a radovat se a celé dny zamilovaně na štěndo koukat, ale to nám utíká drahocenný čas. Jestli bude štěně učenlivé a pracovité nebo zdorovité a svéhlavé, do značné míry určuje volba plemene. Hlavně však naše odhodlání psa vycvičit! 

 

A tím se dostávám k patrně nejtěžší otázce: Jakého psa? Určitě si každý už v hlavě vybral. Teď je potřeba zvážit, jestli se to shoduje s možnostmi jeho bydlení s námi. Psovi je jedno, zda spí na gauči nebo v boudě na zahradě. Důležité je, abychom se mu každý den dostatečně věnovali. Pes je zvíře společenské se silnou vazbou na svého pána. Nebudete-li se mu dostatečně věnovat, chodit s ním ven, cvičit ho, nechávat vylítat, tak bude strádat. Bude se nudit a začne si vytvářet zábavu sám. To má za následek likvidaci nábytku, trhání sedaček či škrábání zdí (je toho mnohem více). Tohle všechno umí malé plemeno, střední i velké. Bez rozdílu. A na to je potřeba se připravit.  

 

Doporučuji si přečíst literaturu o plemenech a jejich vlastnostech. Obrovské množství informací je na Internetu. Existují fóra, kde se sdružují majitelé různých plemen a vyměňují si zkušenosti.  Cože, tatínek si prosadil svou? Trochu jsem si to myslel. Německý ovčák je dobrá volba. Vím o čem píši, protože ovčandu mám. Ale o tom, třeba zase někdy jindy… :)

Fotogalerie:

Děkujeme za Váš komentář. Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

Rozumím
Zavřít