Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

Pes je kamarád

Autor: Tomas Lipa Lipovsky Rubrika: Já a můj pes Publikováno: 
02. 11. 2017
Profil autora »

Asi jenom těžko budete hledat tak věrného přítele, jako umí být pes. Ano, přítele, což není samozřejmostí, protože umí být i méně kamarádský. Vše záleží na výchově, výcviku a pochopení jeho světa. Pes není hračka a nedá se odložit, když nás přestane bavit. Každý budoucí chovatel si musí ujasnit, jakou rasu si pořídit. Ten hezký chundelatý šikula, který hopsá, jak panička píská v reklamě na granule. Nebo tenhle drsňák, co slouží u vojáků a každému nahání strach. Či třeba to malé chlupaté cosi, jak leží celý den na polštářku pohovky a nic nepotřebuje. To je krásný pohled a řada lidí si hned řekne: “toho chci” a začne zjišťovat cenu na internetu. Takhle to však nefunguje a čeká na Vás velké prozření. Pojďme se na to podívat od lesa a najít cestu k psí Duši bez zbytečných pádů a strastí. 

 

Jednu věc si ujasněme hned na začátku. Pes = čas, péče, trpělivost a to mnoho let!

 

Fajn, půlka z Vás utekla a zůstala ta druhá, která je rozhodnutá obětovat vše, aby byla následně zahrnuta neutuchající a hlubokou psí Láskou, dokud chlupáč bude žít... Čeká na Vás jiný svět než lidský, a tak je do něj potřeba vstupovat jako host. Hrubost a násilí sem nepatří. Čas a trpělivost je základní podmínkou pro chov a výcvik psa. Pokud chceme mít vychovaného kamaráda a ne hopsající cosi, co ani na páté opakování povelu nereaguje, tak nás čeká tvrdá, ale krásná práce! 

 

Před koupí štěněte je potřeba si uvědomit, že bude vyžadovat každodenní kontakt po mnoho let. Že pokud zanedbám výživu a zdravý pohyb a pes onemocní, tak se o něj musím postarat, jako by to byl člověk. A to stojí čas a energii!

 

Pes bude chodit z procházky špinavý a my ho budeme muset čistit. Chytne někde blechy a ty se umí rychle množit po domě. Ani ty nejdražší speciální obojky proti parazitům Vás nezbaví nutnosti od jara do podzimu klečet po procházce u chlupáče a tahat mu z kožichu i desítky klíšťat. To nemluvím o zimních měsících, chumelení, mráz, déšť, bláto, vítr a všechen nečas světa a my musíme-chceme :-) jít kamaráda vyvenčit min 3x denně. Jejich kožich má totiž dokonalou vlastnost: vše se v něm zachytí, schne pomalu, smrdí a všude padají chlupy. U štěňat bych rád podotkl, že několik týdnů budete mít domov samou loužičku a hovínko. O zničených věcech nemluvě. To všechno umí ten náš budoucí milovaný kamarád, pro kterého se stanete vším, co v životě má... 

 

Koho mé krátké povídání odradilo a ještě přemýšlí, zda pejska koupit či nikoliv, jedině dobře. Cíleně jsem článek takto zamýšlel. Útulky jsou narvané k prasknutí chlupáči, o které nikdo nestojí, které jejich milovaný páníček opustil a jim nezbývá nic jiného, než žít v kotci. Tohle nikdo z nás jistě nechce, a proto je velmi důležité udělat si jasno a hned na začátku přijmout fakt, že výběr psa a jeho štěstí leží na našich bedrech.

 

Ale o tom, třeba někdy příště...

 

Tomáš Lípa Lipovský

Děkujeme za Váš komentář. Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

Rozumím
Zavřít